Brazylia

Brazylia jest największym pod względem powierzchni i ludności krajem Ameryki Południowej, zajmuje prawie połowę jej powierzchni. Zdecydowana większość kraju leży w strefie klimatu równikowego i podrównikowego, południowe krańce znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego.

Rejony Amazonki oraz północne obszary nadmorskie, a także południowe znajdują się w klimacie równikowym. Średnia temperatura w ciągu roku to 24 stopnie z wysokimi opadami deszczu i dużą wilgotnością powietrza.

Wyżyny Brazylijska i Gujańska to z kolei strefa oddziaływania klimatu podrównikowego z podziałem na porę suchą i deszczową. Średnie roczne temperatury oscylują od 19 do 26 stopni, z dużymi opadami deszcze w porze letniej. Południe kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Opady deszczu są tutaj niewielkie, natomiast występują duże wahania temperatur, szczególnie na obszarach górskich. Im dalej na południe tym większy obszar znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, gdzie lata są ciepłe ze średnimi temperaturami osiągającymi 24 stopnie, ale w tym rejonie napływają gorące masy powietrza veracinos, które powodują wzrost temperatur do 40 stopni.

Brazylia

Co warto zwiedzić będąc tu na wakacjach? Zwiedzanie Brazylii warto zacząć od Salvadoru, czyli pierwszej stolicy kraju, a obecnie jednego z największych miast leżącego nad zatoką Wszystkich Świętych. W Salvadorze dokładnie widać jak mieszają się wpływy afrykańskie i brazylijskie. Od XVI wieku działał tu bardzo duży targ niewolników z Afryki, których sprowadzano do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. W czasie pobytu tutaj warto zobaczyć condombles, ceremonie, które mają swoje korzenie w kulturze afrykańskiej. W czasie pobytu w Salvadorze punktem obowiązkowym jest spacer po starym mieście pomiędzy zabytkowymi kamienicami w stylu kolonialnym, które są zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego warto zwiedzić kościół Różańca Czarnych, który był jedynym miejscem, w którym mogli modlić się niewolnicy, wybudowaną w XVII wieku katedrę, a także kościół Franciszkanów wybudowany w stylu barokowym, który został ozdobiony dość nietypowo, bo ceramicznymi kaflami, na których są motywy z mitologii greckiej.

Jeżeli chcemy poznać historię wydobywania złota i diamentów to trzeba się wybrać do miasteczka Diamantina, w którym znajduje się Muzeum Diamentów. Dodatkowo będąc w centrum miasta warto zobaczyć przepiękne rezydencje wybudowane w stylu kolonialnym i równie interesujące przykłady stylu barokowego w postaci kościoła Naszej Pani z Carmo oraz bazyliki Najświętszego Serca Jezusa, co ważne obiekty te są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To co przyciąga turystów do Brazylii to również lasy w dorzeczu Amazonii. Ten wilgotny, liściasty las to miejsce, w którym rośnie około 75 tysięcy rodzajów drzew, a także 150 tysięcy gatunków innych roślin. W lasach obok pięknej przyrody, dzikich zwierząt wciąż mieszkają rdzenni mieszkańcy Amazonii. Wiele z tych plemion żyje dokładnie tak samo jak setki lat wcześniej, bez dostępu i zdobyczy współczesnej cywilizacji.