Chile - Patagonia
Tylko kilka krajów, może dorównać Chile w kontekście różnorodność krajobrazów oraz zakresie stref klimatycznych. Począwszy od pustyni o najmniejszej średniej opadów na świecie do ogromnych pól lodowych i tworzonych przez nie lodowców. Taka rozpiętość pomiędzy tymi skrajnymi warunkami klimatycznymi tworzy szeroki kalejdoskop panoram. Skąpane w słońcu zarośli, bujne i będące źródłem doskonałych trunków, winnice; uprawy owoców i sady rodzące doskonały produkt który następnie eksportowany jest na cały świat, dziewicze lasy deszczowe, przepastne fiordy i sięgające horyzontu stepy Patagonii. Nad tym wszystkim wznosi się długi, poszarpany grzbiet Andów. Góry te to strzeliste ściany skalne, będące mekką wspinaczy, turnie i szczyty pokryte lodowatymi czapami a pośród nich dymiące stożki wulkaniczne.

Miłośnicy natury mogą być ukontentowani a wręcz zostaną uwiedzeni praktycznie nieskończoną liczbą możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. Przejażdżka samochodem terenowym, obserwacja ptaków w ornitologicznych rezerwatach, narciarstwo szczególnie to freestylowe, trekking na każdym poziomie zaawansowania, turystyka konia, wspinaczka na wygasła jak i uśpione wulkany, możliwość uprawiania dowolnej formy kajakarstwa począwszy od górskiego przez rafting lub fly-fishing czy kajakarstwo morskie - wszystkie oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Duża konkurencja w tej dziedzinie pozwala na możliwością projektowania unikalnych tras zgodnie z umiejętnościami czy też zapotrzebowaniem na adrenalinę.

Chile
Jeśli ktoś ma raczej spokojniejsze usposobienie, możne skorzystać z oferty rejsu statkiem wzdłuż wybrzeża. Wówczas wystarczy usiąść na leżaku z drinkiem w dłoni i podziwiać wspaniałe fiordy oraz różnorodną linię wybrzeża Chile. Tą oszałamiającą topografię można podziwiać z pokładu samolotu lub balonu. Na obrzeżach dzikiego regionu, korzystając z doskonałych warunków klimatycznych, wulkanicznej gleby oraz fantastycznego nachylenia stoków, wzrosły wspaniały uprawy winorośli w Chile nie mają sobie równych, a koneserzy mogą spróbować szeroki wachlarz szczepów jak i ich mieszanek, w tym Carmenère, grono będące znakiem rozpoznawczym Chile.

Ponadto pojezierza, pozostałości gorączki złota w Ziemi Ognistej, mumie Chinchorro w muzeum Arica lub pozostałości kopalń azotanów. To pewne, Chile nie zawiedzie nikogo. Najtrudniej tam dotrzeć a właściwie to największy koszt jaki trzeba ponieść. Na miejscu można spotkać wiele niewielkich, niedrogich opcji noclegów i miejsc biwakowych w górę, natomiast w przypadku większych budżetów można znaleźć sporo luksusowych apartamentów, pięknie zaprojektowane boutique w spektakularnych miejscach, szczególnie na południu kraju.