Kolumbia

Kolumbia leży w południowo – zachodniej części Ameryki Południowej w sąsiedztwie Panamy, Ekwadoru, Brazylii, Peru, Wenezueli, ma również dostęp do Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego.

Kolumbia znajduje się w strefie klimatu równikowego, z wyjątkiem terenów górskich, tam panuje raczej klimat umiarkowany. Najlepszą porą na wyjazd jest okres od grudnia do marca, kiedy panuje tutaj pora sucha. Kolumbia cieszy się popularnością wśród turystów ze względu na różnorodność jaką oferuje. Zarówno zwolennicy czynnego wypoczynku, miłośnicy historii jak i obcowania z przyrodą znajdą tu wiele atrakcji dla siebie.

Bogora - Kolumbia

Zazwyczaj zwiedzanie tego pięknego kraju zaczyna się od jego stolicy, czyli Bogoty, która często bywa nazywana również Atenami Ameryki Południowej a także Santa Fe de Bogota. Początkowo pobyt w nim może być trochę trudny, bo wymaga przystosowania się ze względu na wysokość 2700 m n.p.m., na której miasto jest położone. Kiedy jednak już zaaklimatyzujemy się możemy śmiało wybrać się na wędrówkę, aby poznać miasto i jego mieszkańców. Wędrówkę można zacząć od Plaza Bolivar czyli głównego rynku miasta, przy którym znajduje się również siedziba rządu kolumbijskiego. Budynek rządowy jak i pozostałe stojące przy tym placu są wybudowane w stylu kolonialnym i zachwycają swoją architekturą. Dobrym pomysłem jest również wycieczka po tutejszych kościołach, szczególnie warta uwagi jest katedra. Jeżeli lubimy zwiedzać muzea to Złote Muzeum jest jednym z żelaznych punktów do odwiedzenia. W jego zasobach znajduje się przepiękna i zarazem największa kolekcja dzieł sztuki złotniczej kultury prekolumbijskiej. Koniecznie też trzeba odwiedzić muzeum Fernando Botero, gdzie znajdują się prace Degasa, Moneta, Miro, Picassa.

Ciekawym miejscem jest również Zipaquirá, miasto znane z tego, że mieści się w nim Katedra Soli. To niezwykłe miejsce powstało w miejscu dawnej kopalni soli. Ma długość 120 m a cała powierzchnia zajmuje 8500 m2. Oprócz katedry w mieście można zobaczyć przepiękne i dobrze zachowane budynki wybudowane w stylu kolonialnym.

Kolejnym niezwykłym miejscem jest Ciudad Antigua, czyli zbudowany w 1533 roku karaibski port, który jest bardzo duży i okazały. Oprócz samego portu to co przyciąga tutaj turystów to z pewnością piękne budynki, które są doskonałym przykładem architektury kolonialnej. Warto również wybrać się do tutejszej katedry, a jeśli zmęczą nas wędrówki i zwiedzanie zabytków można przyjemnie odpocząć jednej z licznych tutejszych kawiarenek przy filiżance ożywczej kawy.

Jeżeli interesują nas zwiedzanie zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO to na trasie naszej wycieczki powinna znaleźć się Cartagena de Indias. Tutejsze stare miasto, które otaczają mury miejskie jest właśnie tego typu zabytkiem. Dodatkowa Cartagena jest znany i lubianym kurortem turystycznym, od lat cieszącym się niesłabnąca popularnością.