Peru
W południowej części Ameryki Południowej leży Republika Peru, trzeci co do wielkości kraj tego kontynentu. Kraj ten ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, a to za sprawą jego przebogatej historii i ciekawej przyrody.

Peru znajduje się w strefie klimatu równikowego i podrównikowego, dodatkowo ze względu na ukształtowanie terenu mamy tutaj do czynienia z bardzo zróżnicowanym klimatem.

Na wybrzeżu i zachodniej części kraju jest klimat zwrotnikowy suchy, a to za sprawą Prądu Peruwiańskiego. Z kolei w Andach mamy klimat typowo górski, na północy z klimat równikowy wilgotny.
Peru jest idealnym miejscem dla wielbicieli archeologii, ale i też dla podróżników, który niekoniecznie preferują poruszanie się utartymi szlakami.

Co zobaczyć będąc w Peru na wakacjach? Na każdym kroku można tutaj spotkać pozostałości po jednej z ciekawszych kultur czyli Inków. Pozostałości po niej do dzisiejszego dnia fascynują zarówno archeologów jak i zwykłych turystów. To co przyciąga tu rzesze ludzi to ruiny w pobliżu Cusco, stolica Machu Picchu czy rysunki na pustyni Nazca. Prawie połowa obszaru per to dzika, dotychczas nie tknięta stopą ludzką przyroda. I ta również jak magnes przyciąga tu turystów, którzy pragną zapuścić się w puszczę.

Dżungla amazońska zajmuje 700 000 km i każdego roku przyciąga swoim bogactwem tysiące turystów. Na jej obszarze żyją małpy, oceloty, pancerniku, jaguary, żółwie, węże oraz setki gatunków ryb, w tym endemicznych nie spotykanych w innych miejscach. W puszczy występuje około 800 gatunków drzew, koło tysiąca gatunków mniejszych rośli, ale to co zachwyca chyba najbardziej to mnóstwo odmian storczyków. Na wyprawę do dżungli najlepiej jest się wybrać z przewodnikiem, można go wynająć w jednej z wielu okolicznych wiosek. Koszt wynajęcia przewodnika nie jest przesadnie wysoki, a w jego towarzystwie na pewno będziemy bezpieczniejsi.

Nazca
Oprócz niezwykłej przyrody Peru jest znane z ogromnych rysunków zwierząt, które znajdują się w pobliżu miejscowości Nazca. Zajmują one obszar o szerokości około 50 km, a mają długość około 12 km. Zostały wykonane prawdopodobnie między 300 p.n.e. a 900 n.e. przez tutejszych mieszkańców. Wszystkim, którzy chcą je zobaczyć na własne oczy polecamy przelot samolotem nad nimi. Sam lot trwa ok 45 minut, a jego koszt z podatkiem to ok 130 USD. Więcej przydatnych informacji można poszukać tutaj.

Machu Picchu
Kolejną atrakcją turystyczną, którą trzeba zobaczyć w Peru jest niewątpliwie Machu Picchu, najlepiej zachowane do obecnych czasów miasto Inków. Szacuje się, że powstało ono około XV wieku. Do jego budowy użyto jasnego granitu, a całość została tak zaprojektowana, aby nie wyróżniała się z otoczenia. Elementem charakterystycznym Machu Picchu są liczące 1200 stopni schody, które pozwalały przemieszczając się swobodnie pomiędzy poszczególnymi poziomami. Całe miasto to również uosobienie znakomitej myśli inżynierskiej - a to za sprawą zaprojektowanych i wykutych w skale kanałów oraz zbiorników na wodę pitną.