Wenezuela
Na południu Ameryki Południowej znajduje się Wenezuela, która leży nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Jest to kraj górzysty i takie ukształtowanie terenu ma bardzo duży wpływ na klimat jaki tutaj panuje. Południe i wschód kraju znajdują się w strefie klimatu równikowego wilgotnego, na pozostałych terenach panuje klimat podrównikowy wilgotny za wyjątkiem północnego wschodu , gdzie występuje klimat podrównikowy suchy.

Caracas
Co warto zobaczyć będąc na wakacjach w Wenezueli? Poznawanie i zwiedzanie Wenezueli można zacząć od Caracas, czyli stolicy kraju. Jest to miasto bardzo podzielone, wyraźnie widać w nim podział na część biedną i bardzo bogatą. Ci najbogatsi mieszkają w dzielnicach, gdzie nie brakuje pięknych i wytwornych willi, drapaczy chmur, są tu centa handlowe i rozrywkowe. Caracas to bardzo głośne miasto, idealne do ludzi lubiących się bawić praktycznie cały czas.
Ale jest też i ta część uboga, na obrzeżach miasta czyli ranchos – wenezuelskie slumsy, który są wybudowane z dykty, tektury i tego co się uda ich mieszkańcom znaleźć.
Jednak to nie najbiedniejsza dzielnica przyciąga turystów, a centrum miasta, gdzie na każdym kroku można podziwiać zabytki architektury kolonialnej. W czasie wędrowania po mieście warto się wybrać do katedry, zobaczyć Casa Amarilla, budynki mieszczące się przy głównym placu a będące dobrze zachowanym świadectwem czasów kolonialnych. Co warto wiedzieć to Caracas zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielbiciele obcowania z naturą koniecznie powinni się wyprawić do Parku Narodowego Canaima, który znajduje się na południowym wschodzie Wenezueli. Na obszarze parku znajduje się Wyżyna Gujańska oraz góry stołowe, z których najwyższe to Cuquenan, Auyán, Roraima. W parku znajduje się tez piękny wodospad Salto Angel, który ma 979 m wysokości.

Kolejną podobną atrakcją jest wyprawa do delty Orinoko, gdzie pływając łódką po rzece można obserwować żyjące tu zwierzęta i ptaki.

Między dorzeczem Amazonki a Orinoko wznoszą się tepui , interesujące góry stołowe, które mają 1000 m wysokości i górują nad otaczającą je dżunglą. Z racji ich ukształtowanie – są to niemal pionowe ściany są one praktycznie niedostępne dla człowieka. Nie można się na nie wspiąć, ale wielka przyjemnością jest podziwianie ich nawet z oddali.

Jeżeli jednak preferujemy odpoczynek stacjonarny i raczej na plaży to doskonałym miejscem dla nas będzie Wyspa Margarita, największa wenezuelska wyspa, a zarazem bardzo popularny ośrodek wypoczynkowy. W centrum wyspy znajduje się śliczne kolonialne miasteczko La Asuncion, w którym można podziwiać zbudowaną w XVII wieku katedrą – nota bene jest to najstarszy tego typu zabytek w kraju. Oprócz kościoła wartym odwiedzenia miejscem jest forteca El Castillo. Jednak to co z pewnością najbardziej przyciąga turystów to przepiękna, piaszczysta plaża, która ma aż 4 km długości. W jej pobliżu znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza hotelowa i gastronomiczna. Pobyt na tej wyspie to czysty relaks i przyjemność.